Archive for augusztus 2012

2012. augusztus 31., péntek

Ma róla is megemlékezek


Ma 15 éve, hogy sokkolt engem halálhíre. 
Emléke mindig megmarad.

Mákos kalács

A gyerekek kedvence, a mákos süti :) Most mákos kalácsot készítettem nekik. Ismét elnézést kell kérnem a tálalásért, de vidéken abból gazdálkodunk ami van és úgy, ahogy lehet. Ebből az adagból 2 db kalács készül. Nekem nem volt két kalácsformám, így a nagy tepsibe tettem. Végül is jó lett, nem hasadt ki csak nincs meg az a kalács formája. 


Hozzávalók a tésztához:
  • 1 kg liszt, 
  • 5 dkg friss élesztő, 
  • 5 dl langyos tej, 
  • 10 dkg puha vaj, 
  • 10 dkg cukor, 
  • 2 tojás,
  • 1 mokkáskanál só. 
Töltelék: 
  • 3 felvert tojásfehérje
  • 20 dkg darált mák,  
  • 20 dkg cukor, 
A kenéshez:
  • 2 tojás sárgája. 


Kevés langyos tejhez hozzáadtam 2 kk cukrot és felfuttattam benne az élesztőt. A lisztet egy tálba tettem, hozzáadtam a puha vajat, a többi cukrot, a sót, a két tojást (amit előzőleg kissé felvertem), hozzáadtam az élesztős tejet és a többi langyos tejjel könnyű tésztát gyúrtam. Letakarva meleg helyen duplájára kelesztettem. 

A megkelt tésztát két részre osztottam.  Mindegyik részt még további három részre osztottam, amit téglalap alakúra nyújtottam. Mindegyiket megkentem felvert tojásfehérjével, rászórtam a cukorral összekevert darált mákot, felcsavartam és hármasfonással összefontam. Két kalácsot kaptam végül, amit sütőpapírral kibélelt tepsibe tettem és megkentem tojássárgával. Közepes lángon, előmelegített sütőben pirosra sütöttem.

2012. augusztus 28., kedd

Kerek harmonika kenyér - dupla adag

Megint harmonika kenyér. Aki már sütött a családnak, az tudja, hogy nem lehet jóllakatni vele a társaságot és állandó menü lesz ezután az étlapon. 

Előre elnézést kérek a tálalásért. Vidéken készítettem és ott nincs meg minden, ami egy szép tálaláshoz szükséges. A sütéshez sem, mert nem volt két egyforma kalács formán, így egy 12 literes kerek lábast használtam. Most már megszoktam, hogy egy kis leleményességgel mindent meg lehet oldani. Kérem nézzétek el nekem a képen látható sütőpapírt:)



Hozzávalók:
  • 1 kg fehér liszt, 
  • 1 db 5 dkg-os élesztő,
  • 500 ml víz,
  • 2 tojás,
  • 4 evőkanál olíva olaj a tésztába, és még egy kevés a kenéshez
  • 4 kk. só,
  • 2 kk. cukor,
  • 300 g juhtúró,
  • 300 g apróra vágott szalámi
  • 300 g apróra vágott paprika.

Az élesztőt felfuttattam 350 ml langyos vízben, amihez hozzáadtam két kávéskanál cukrot.  A lisztet egy tálba tettem, hozzáadtam a sót, a tojást és a négy kanál olajat, majd a felfuttatott élesztőt, és végül a maradék vizet. Jól összedolgoztam, addig, amíg egy jó, nem ragadó tésztát kaptam. Egy órát letakarva, meleg helyen pihentettem amíg duplájára kelt. Ekkor kevés liszt hozzáadásával átgyúrtam, négy részre osztottam és minden darabot téglalap alakúra nyújtottam. Elhelyeztem rajta a juhtúrót, az apróra vágott  szalámit és a paprikát. A szélét megkentem olíva olajjal, összehajtottam, a tetejét is megkentem olíva olajjal és felszeleteltem. Sütőpapírral kibélelt kerek lábasba helyeztem a szeleteket egymás mellé. Az olaj arra jó, hogy nem engedi a szeleteket összeragadni, vagyis sütés után könnyen leválaszthatók egymásról. Ettől harmonika kenyér. Miután elhelyeztem minden szeletet, még 15 percet pihentettem letakarva, meleg helyen. Aztán előmelegített sütőben, lassú tűzön megsütöttem (kb. 45 – 50 perc). 

2012. augusztus 23., csütörtök

Nyárbúcsúztató láncjáték - Katinál


A láncjáték lényege a mi esetünkben, hogy a jelentkezők, a bejelentkezés sorrendjében az utánuk következőnek küldenek ajándékot, meghatározott időn belül. Részletek ITT.

2012. augusztus 22., szerda

Körtedzsem


Hozzávalók:
  • körte,
  • fahéj,
  • szegfűbors,
  • cukros dzsemfix,
  • szalicil a lekötéshez,
  • celofán
Leszedettem a (bio, nem vegyszerezett) körtét a fáról. Megmostam, lehajaztam, négybe vágtam  és kivágtam a magházát. Nagyobb darabokra vágtam és feltettem főni. Hozzáadtam a fűszereket és kavargatás mellett puhára főztem. Nagyon édes, aromás körte a miénk, ezért cukrot nem adtam volna hozzá, de a kilós dzsemfix tartalmaz cukrot is, direkt így van csomagolva. Ehhez a 6 üvegnyi lekvárhoz hozzáadtam  kb. 2 ujjnyit a csomagból. Összekavartam, hagytam még 5 percig főni, aztán kiszedtem belőle a fahéjat és jól kimosott üvegekbe tettem. Két celofán között szalicil módszerrel lekötöttem, majd száraz dunsztba hagytam kihűlni.

2012. augusztus 20., hétfő

Egy egész más világba csöppentem

Igen, így van. Egy egész más világba csöppentem. Nem gasztro, nem a smink, haj, körömlakk vagy fashion világa.

Én egy olyan családban nőttem fel, ahol mindenki szerette, becsülte és értékelte a könyvet, és természetesen teszi még most is,  beleértve azokat is, akik az élet akkori nehézségei miatt csak azt a kötelező 7 osztályt tudták kijárni. Nagymamám a háború idején négy gyereket nevelt szinte egyedül, éjszaka varrt, nappal gyereket nevelt és háztartást vezetett. A szűkölködés ellenére is jutott pénz egy-egy könyvre. Mindig szeretett olvasni, azt már csak zárójelben említem, hogy a szemüveglencséje −18 – as volt. Rengeteg verset, éneket tudott. Megtanított bennünket is a szépre, a jóra. Vigyázott arra, hogy szépen beszéljünk, gyarapítsuk a szókincsünket.

Gyerekként én sem voltam különb (gondolom). Sokszor unalmasnak tűnt az olvasás, nem volt türelmem hozzá. Emlékszem mindig olyan könyveket választottam, amiben sok volt a párbeszéd. A hosszú, nehézkes leírások untattak, többször előfordult az is, hogy átugrottam őket. Aztán „megjött az eszem”, elkezdtem én is rendszeresen olvasni, aztán később könyveket vásárolni (hiába, fel kell nőni a feladathoz). A szüleim próbáltak rávezetni az irodalomra, a tartalmilag értékes könyvekre. Tiniként inkább a krimik érdekeltek, bármennyire is tiltották tőlünk. Persze a papa bevallotta, hogy annak idején ő is a krimit „falta” és tőle is tiltották. Most már ezzel az ésszel valamennyiben igazat adok neki. A krimi is jó, érték, de nem kell leragadni a kriminél.

Azt is el kell mondanom, hogy én egy olyan országban nőttem fel, ahol hosszú éveken keresztül napi 3 óra adás volt a tévében, ami 1 óra híradóból állt, amiben az államelnököt dicsőítették, aztán következett valami pocsék film, ami többnyire a kommunizmus építéséről szólt. Ezek mellett bőven maradt idő olvasásra. Magyar könyveket nem nagyon lehetett kapni, de azért mindig megtaláltuk a módját annak, hogy beszerezzünk, kölcsönkérjünk vagy könyvtárból kikölcsönözzünk könyveket.

Mára már rengeteg könyvünk van, nem tudom pontosan mennyi van, de azt igen, hogy egy festés alkalmával két napra volt szükséges ahhoz, hogy visszategyünk minden könyvet a polcra. Ha költözni kellene, a ruhákat egy-kettő összepakolnám, de a könyvekkel bizony nagy bajban lennék.

Az olvasott téma korfüggő, ezzel tisztában vagyok és ez így van rendjén. Az ember változik, változnak az ízlései is. Most már inkább érdekel a történelem, a leírások, a kutúra stb.

Kb. másfél éve vagyok blogger. Kezdtem a fogyis világban amiről nagyon rossz véleményem van és kiléptem belőle. Folytattam a gaszto világgal, aminek most is tagja vagyok. Szeretem, csinálom, de nem ez vezérel. Pontosabban nem azért sütök – főzök, hogy legyen mit kitenni a blogra. Van olyan, hogy hetekig nem készítek újat és egy ideig szünetel a blogírás. Annyira nem érdekel, hogy állandó új kihívások után nézzek csak azért, hogy mindig újat tudjak mutatni. Nálam az egészséges ételek vezetnek, ezért sok minden hiányzik a blogról. Én ennyit tudok nyújtani a gasztro blogger világnak.

Nemrég nézelődve a blogger világban egyre több könyves bloggal találkoztam. Láttam, hogy egy egész nagy társaság. Nagyon szép blogokra bukkantam és nagyon megtetszett.

Sajnos ebben a rohanó világban egyre kevesebb az időnk, ez tény. Viszont az a mondás is igaz, hogy az embernek arra van ideje, amire akarja. Beismerem, sokszor könnyebb bekapcsolni a tévét és nézni, vagy hallgatni, mert nem annyira megerőltető, mint az olvasás. A tévé is fontos és kell, hisz sok mindent megtudunk onnan, viszont tudni kell megválogatni azt, amit megnézünk. Rengeteg a szemét adás, a manipuláció és könnyen áldozatul lehet esni, rabjává lehet válni. Én is szeretem a filmeket, de mértékkel.

A másik aggasztó jelenség, amit észre lehet venni manapság az az, hogy sajnos, ha így folytatjuk, hamarosan nem fogunk tudni beszélni, még az anyanyelvünkön sem. Egyesek tudják, mások most fogják megtudni rólam azt, hogy kissé allergiás vagyok a nem helyes beszédre. Lehet, hogy ezért most többen negatív véleménnyel lesznek rólam, de vállalom. Itt vagyok, meghallgatom a kritikát is, nem fogom kitörölni. Fórumokon szoktam látni (de a való életben is bőven akad rá példa) ilyeneket: csiripöri, koviubi, melegszenya, noki, sali stb. Most csupán a gasztro „szókincsből” idéztem, de sajnos tudnám még sorolni (lábcsi, szemcsi, naci, kecó, teló, telcsi, fülcsi, fürcsi, pálesz stb.) Persze, néha jó poénkodni, de sajnos vannak olyanok, akik csak így képesek beszélni, mert másképp nem tudnak, kimondani a szavakat teljes egészükben nagyon megerőltető. Részemről ez nem helyes és igyekszem távol tartani magam ettől a „műfajtól”, sőt, a gyerekeket is erre tanítjuk.

A fent említett csiripöri-koviubi világhoz képest a könyvbloggerek világa egy virtuális paradicsom. Nagyon értékelem azt a szókincset, amit ott lehet találni, sokat lehet tanulni belőle. A másik előny az, hogy nagyon nagy a kínálat, mindenki mást olvas és mutat be, így nagyon sok értékes könyvajánlóról lehet olvasni. Nagyon megtetszett ez a világ és nemrég elhatároztam, hogy én is indítok egy könyves blogot, amin azért lesz filmbemutató is.

Most mielőtt még valaki félreértene, pontosítok: nem a könyves blogomat szeretném itt nagy hévvel reklámozni, hanem megosztani az olvasóimmal azt, ami mostanában foglalkoztat és egyben kicsit lobbizni amellett, hogy ők is bekapcsolódjanak a könyvbloggerek világába. Tudom, ez is időt vesz fel, de nem kell minden nap foglalkozni vele, ez egy hosszú lejáratú dolog. Ha valaki olvas és értékeli a könyvet, az hátha kedvet kap megosztani velünk a véleményét.

A könyv  számomra egy igazi és örök érték marad. Igyekszem időt szakítani az olvasásra is, még akkor is, ha naponta csak 2 oldalt tudok elolvasni.

Köszönöm, hogy elolvastad és remélem lesz hozzászólás is (még akkor is, ha kritikus). :)

Calzone zöldséggel és juhtúróval



Hozzávalók:
  • 1 bögre teljes kiőrlésű liszt,
  • 1 bögre 550-es fehér liszt, 
  • 1 csomag friss  élesztő ( 25 gramm),
  • 1 teáskanál só
  • 150 ml meleg víz,
  • 1 kanál olívaolaj,
  • 1 teáskanál cukor,
  • kevés zsemlemorzsa.
A töltelékhez:
  • paradicsom, 
  • paprika, 
  • hagyma, 
  • juhtúró,
  • kevés só.

Az élesztőt a 150 ml langyos vízben egy teáskanál cukorral felfuttattam. A tésztához valókat egy tálba tettem, összekavartam, hozzáadtam a felfutott élesztőt és könnyű, lágy tésztát gyúrtam belőle. Kevés liszttel megszórva, letakarva meleg helyen 1 óra alatt duplájára kelesztettem. 
Közben  a töltelékhez valókat apróra vágtam, megsóztam és egy kanál olajon megpároltam, majd hagytam kihűlni. Amikor a tészta megkelt, négy részre osztottam, kerekre nyújtottam, egyik felükre zsemlemorzsát szórtam, hogy felvegye a zöldségek levét. A zsemlemorzsára rátettem a megpárolt zöldséget, majd a juhtúrót, ráhajtottam a tészta másik felét és calzone módra betűrtem a szélét. A tetejükre 3 – 4 nyílást vágtam, hogy ki tudjon jönni rajta a gőz. Előmelegített sütőben készre sütöttem, majd kivettem, megkentem a tetejüket kevés olajjal, száraz juhsajtot szórtam rá és még visszatettem pár percig. 


Nagyon finom lett a tésztája, annak ellenére, hogy kicsit tartottam a lisztkeveréktől. Megtartom ezt a tésztát pizzának is.

2012. augusztus 18., szombat

Horgolt edényfogó

Ez egy 14,5cm x 15cm-es horgolt edényfogó. 





2012. augusztus 17., péntek

Csirkemelles, zöldséges mini tortilla

Hozzávalók a tortillához:
  • 20 dkg 000-ás liszt
  • 10 dkg teljes kiőrlésű liszt
  • 4 evőkanál olaj
  • 1 teáskanál só
  • 1/2 csomag sütőpor
  • annyi víz, amennyit felvesz
A lisztet tálba tettem, hozzáadtam a sót, a sütőport és az olajat. Langyos vízzel fokozatosan lágy tésztává gyúrtam. Befedve 15 percig pihentettem. 16 (kb.) egyforma méretű golyót formáltam a tésztából, amiket lisztezett deszkán nagyon vékonyra kinyújtottam.  Teflonban, zsiradék nélkül addig sütöttem, amíg a tészta felhólyagosodott. Ekkor megfordítottam és a másik felét is megsütöttem. A készeket melegen tartottam tálalásig (lefedtem egy lábassal).


 A töltelékhez:
  • grillezett csirkemell,
  • piros paprika,
  • zöld paprika,
  • hagyma, 
  • paradicsom,
  • ketchup.
Az apróra vágott tölteléket rászórtam a tortilla lapra, tettem rá ketchupot és feltekertem. Lehet különböző dresszingeket is adni hozzá.  


2012. augusztus 15., szerda

Happy Bread, avagy Boldog Kenyér

Ezt a kenyeret Illéskrisz játékára készítettem.


Hozzávalók:
  • 1 kocka, 25 g-os friss élesztő,
  • 1 evőkanál cukor vagy méz,
  • 100 ml langyos tej,
  • 500g liszt, plusz amennyit a dagasztás felvesz (én 20 dkg 000-ás, 20 dkg 550-es és 10 dkg tk lisztkeveréket használtam),
  • 1 teáskanál só,
  • 2 tojás, könnyedén felverve,
  • 150 ml langyos tej a dagasztáshoz,
  • 2 evőkanál olívaolaj,
  • 100 g vaj, olvasztott és lehűtött a kenéshez (én olajat használtam, mert lusta voltam melegíteni, egyébként ugyanaz az eredmény)
A kenéshez:
  • 1 tojás sárgája.
Az élesztőt  100 ml langyos, cukros tejben felfuttattam. Egy  tálba tettem a lisztet, a sót,  összekevertem,  és hozzáadtam a felvert tojást, az élesztős tejet, a maradék langyos tejet, az olívaolajat és összegyúrtam. Kevés lisztet szórtam a tetejére, tálastól betettem egy neylon zacsiba, lezártam és az egészet letakartam egy vastag takaróval. Egy óra alatt duplájára kelesztettem. Utána a videón látható módon jártam el.

Figyelem!!!! A  tésztát 8 részre kell vágni, nem pedig ahogyan a videón készíti, ugyanis ott  3 adagot készít, ezért figyelni kell.


Miután felvágtam, papírral kibélelt tepsibe helyeztem és még kb. 20 percig kelni hagytam. Utána megkentem tojássárgával és előmelegített sütőben készre sütöttem.



 
Az eredeti recept itt található

2012. augusztus 11., szombat

Új szelek fújnak :)

Nagyon vártam a 2012-es Olimpiát mert szeretem a sportot de Londont is. Tudtam, hogy nagy felhajtás lesz, készülnek az az angolok kellőképp. A megnyitó nagyon tetszett, szerintem nagyon ötletes volt a téma, egy dolog kivételével. Az az egy is nagyon ötletes volt, csak a kivitelezéssel volt gond, ugyanis a főszereplő képtelen volt kellőképp eljátszani a szerepet. Mire célzok? Ötletes dolognak találtam azt,  hogy a 007-es ügynök helikopterrel jön a Királynőért és együtt érkeznek a légi járművön a stadionba. Tényleg. Jó lett volna, ha a Királynő nem lett volna annyira merev és rideg az egész ceremónia alatt. Valósággal sokkoló volt látni, hogy fél centire nem volt képes elhúzni a száját, hogy mosolynak tűnjön. Egy ekkora kaliberű eseményen, még akkor is, ha csak kötelességből van ott és az egész púp a hátán, illett volna kicsit lelkesedni. Attól nem csappant volna meg a népszerűsége. Az alábbi képeken látható, hogy néha a Királynő is tud mosolyogni, de úgy látszik, hogy az olimpiára már nem jutott a mosolyból.  Valószínű őket így kell elkönyvelni és ennyit kell tőlük elvárni.

Örömmel néztem viszont az ifjú párt, aki lelkesen drukkolt és együtt örült a sportolókkal az elért sikereknek. Nagyon szeretem őket, igazán csinosak és szépek együtt, ráadásul látszik rajtuk, hogy tovább fogják vinni azt a munkát amit Diana hercegnő elkezdett és élete végéig csinált.













Képforrás

2012. augusztus 4., szombat

Majonézes padlizsánkrém


A padlizsánt jól megmosom, gázlángon megsütöm, utána pedig meghámozom. Jól lemosom és szűrőben hagyom lecsepegni. Egy tojássárgából, egy kanál mustárból és kevés sóból, folyamatos olajhozzáadással, mixerrel majonézt kavarok, amikor kész, adok hozzá egy kis citromlét, majd hozzáadom a padlizsánt, az apróra vágott hagymát  és jól összeturmixolom. Borst is lehet adni hozzá, aki szereti.

Tojásos tészta


Ezt szoktam készíteni, ha megmarad a főtt tészta. Forrósítok egy kevés olajat, hozzáadom a tésztát, jól összekavarom, ráöntöm a felvert tojást, sózom és addig kavarom, amíg megsül. Egyszerű, hamar elkészül és laktató.

2012. augusztus 3., péntek

Harmonika kalács

Az egész úgy kezdődött, hogy megláttam egy olasz videót a Harmonika kenyérről  (Il pane a fisarmonica) és nem hagyott nyugodni. Elkészítettem és azóta állandó jelleggel kérik tőlem a családom tagjai. Aztán rövid időre rá megjelent Illéskrisznél a kalács-, vagyis az édes változata, a Címetes lap kalács. Azzal is úgy jártam, mint a kisgyerek a kirakatban meglátott macival. Nem ment ki a fejemből és íme, végül megsütöttem. Nagyon finom, csak ajánlani tudom.



Hozzávalók a tésztához:
  • 40 dkg liszt,
  • 2,5 dkg friss élesztő,
  • 2 dl langyos tej,
  • 5 dkg puha vaj,
  • 5 dkg cukor,
  • 1 tojás,
  • 1/4 mokkáskanál só.
A töltelék:
  • 2 ek olaj + amennyit még felvesz a kenés
  • 4 púpos evőkanál cukor
  • 4 evőkanál kakaó
  • 5 dkg mazsola. 
Az élesztőt kevés langyos cukros tejben felfuttattam, majd a többi hozzávalóval, kelt tésztát dagasztottam. Zacskóba téve, letakarva, meleg helyen duplájára kelesztettem. Ezután a tésztát gyengén átgyúrtam, két részre osztottam. Mindkét részt téglalap alakúra nyújtottam, megkentem olajjal, rászórtam a kakaót és a mazsolát. 


A felső felét, szélét megkentem olajjal.


Összehajtottam és kicsit rányomtam.


Megkentem a felső felét olajjal.


Egyenletes szeletekre vágtam (pontosabban próbáltam :))).


Sütőpapírral kibélelt kalácsformába, lábra állítottam a szeleteket úgy, hogy egy olajozott felületre egy olajozatlan kerüljön. A maradék kakaós cukrot, ami kiesett a gyúródeszkára, késsel összegyűjtöttem és rászórtam a tésztára. Előmelegített sütőben lassú tűzön pirosra sütöttem. 


2012. augusztus 1., szerda

Három az egyben


Három az egyben, vagyis: London, Olimpia és csésze. Hogy miért írom le ezt? Mert imádom az Egyesült Királyságot, az Olimpiát és a csészéket is. Pontosabban csészemániás vagyok, nemrég számoltam össze 49-et a szekrényben. Ennek ellenére nagyon tudnék örülni egy ilyen készletnek :)  Kevés az esély rá, hogy hozzám találjon, de a remény hal meg utoljára, nem igaz?
Üzemeltető: Blogger.