Nagyon vágytam egy
linzerformára, de amit itt kapni lehet, az nagyon drága,
ugyanis egy forma van csak csillagászati áron. Így
elővettem a kutató énemet és elkezdtem kutatni.
Meg is találtam, amit kerestem, és íme, ma meg
is érkeztek :) Már alig várom, hogy
elkészíthessem az első linzerözönt, amit
finom házi ribizlilekvárral fogok megkenni :)
Archive for március 2015
Tejfölös sertéspörkölt krumplipürével
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 kg sertéshús (comb),
- 3 nagy fej hagyma,
- 1 ek édes fűszerpaprika,
- só,
- bors,
- olaj.
A húst megmostam és apró kockákra vágtam. A hagymát meghámoztam, megmostam és szintén apró kockára vágtam. Kb. 4 evőkanál olajon a hagymát üvegesre pároltam, hozzáadtam a húst és jól megforgattam. Hozzáadtam a fűszerpaprikát, felöntöttem vízzel, majd hozzáadtam a sót és a borsot is. Fedő alatt puhára pároltam. Tálaláskor krumplipürrével társítottam és tejfölt adtam hozzá.
Köttes palacsinta szilva-, eper-, és barackdzsemmel
Egyik nagymamámnak volt a kedvence, sokszor sütött. Ő valahogy másképp készítette de én nem rajongtam érte. Az övét csak úgy ettük magára, cukor vagy dzsem nélkül és mintha olyan csigaforma lett volna ellapítva, mint egy lepény. A receptet nem tudom, de ha akkor nem rajongtam érte, valószínű most sem rajonganék érte.
Gerdinél viszont nagyon jó köttes receptet találtam és elhatároztam, hogy egyszer kipróbálom. Azóta eltelt egy év és eljött a köttes ideje :) Kicsit átalakítottam a receptet és eleve féladagot készítettem, tehát a mennyiség fél adagra vonatkozik.
Gerdinél viszont nagyon jó köttes receptet találtam és elhatároztam, hogy egyszer kipróbálom. Azóta eltelt egy év és eljött a köttes ideje :) Kicsit átalakítottam a receptet és eleve féladagot készítettem, tehát a mennyiség fél adagra vonatkozik.
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt,
- 2 dl tej,
- 1 evőkanál cukor,
- csipet só,
- 1 tojás,
- 1/2 tasak szárított élesztő,
- olaj a sütéshez,
- dzsem a fogyasztáshoz
A lisztet keverőtálba tettem, hozzáadtam a sót, a szárított élesztőt és elkevertem. A tejet meglangyosítottam és feloldottam benne a cukrot. A tojást felvertem és hozzáadtam a tejet, majd az egészet, apránként, kavargatás mellett a liszthez adtam, vigyázva, hogy ne legyen csomós a tészta. Meleg helyen 30 - 40 percet kelesztettem.
Forró olajban, evőkanállal adagolva, mindkét felüket megsütöttem. Szilva-, eper-, és barackdzsemmel tálaltam, de lehet porcukorral is, vagy csokikrémmel, ízlés szerint.
Nagyon finom, szivacsos tésztája van, csak ajánlani tudom.
Lekváros lepény
Kedvencem a lekváros sütemény. Ezt a receptet kinéztem magamnak, megtetszett, mert egyszerű és úgy gondoltam, hogy a kakaós tészta a savanykás lekvárral kitűnő lesz.
A cukorból csak 15 dkg-ot tettem és a 2 kanál zsír helyett 10 dkg margarint használtam. Sajnos a tészta beszívta a finom ribizlilekvárt. Elég nem szép tőle, de sajnos nem szólt előre :) Így porcukor helyett szilvadzsemet tettem a tetejére.
Hozzávalók:
- ½ kg liszt,
- ½ csomag sütőpor,
- 15 – 20 dkg porcukor,
- 2 tojás,
- 2 evőkanál zsír,
- 2 evőkanál kakaó,
- ½ dl tej,
- 4 – 5 evőkanál savanykás lekvár,
- vaníliás porcukor.
A sütőporral elkevert lisztet az összes hozzávalókkal, a lekvárt kivéve, rugalmas tésztává gyúrjuk. Felét kinyújtva, a tepsi aljába helyezzük, megkenjük a lekvárral, majd befedjük a tészta másik feléből nyújtott lappal. Előmelegített sütőben közepes tűznél kb. 30 percig sütjük. Ha kihűlt, kockára vágjuk, tetejét vaníliás porcukorral hintjük meg.
Dolgozó Nő – 1982 október
Csirkemelles rizssaláta
Hozzávalók:
- 1/2 apróra vágott csirkemell,
- 1 bögre rizs,
- 2 evőkanál olíva olaj,
- 1 kk só,
- 2 csipet majoránna,
- kevés bors,
- 2 cikk fokhagyma,
- 3 evőkanál dinsztelt paprika, de lehet friss paprika is, vagy fűszerpaprika,
A rizst megforgattam a felforralt olajban. A csirkemellet apróra vágtam és hozzáadtam a rizshez, majd öntöttem hozzá 3 bögre vizet. Hozzáadtam a sót, a fokhagymát, a majoránnát, a borsot, a paprikát és kavargatás mellett 20 perc alatt puhára főztem. Lefedve még hagytam 10 percet, hogy a maradék levet is felszívja.
Játék Verusnál
2015. március 15., vasárnap
· Posted in
játék
Már elég rég volt, amikor ilyen gasztro játékra beneveztem, épp itt az ideje, hogy részt vegyek Verus játékán, ahol ezt a csodálatos könyvet lehet nyerni:
Vegyes apróság ecetben (tartósítószer nélkül)
Dolgozó NőMurkot (sárgarépát), karfiolt, apró uborkákat, fiatal vékony zöldbabot, vékony pálcikákra vagdalt zellert, zöldborsót, apró, egészen zsenge kukoricacsövet használunk fel. Csak a karfiolt főzzük meg félig, sótlan vízben, a többi zöldséget gyengén lesózva 12 órán át állni hagyjuk. 9 százalékos ecetet forralunk, és az egész anyagot (a karfiolt is) leforrázzuk és 12 órát állni hagyjuk. Leszűrjük, az ecetet újra felforraljuk, és a zöldségeket ismét leforrázzuk. Másnap leszűrjük és egyszerű üvegekbe rakjuk, tormát és csípős paprikát rakunk közé. Egy liter vízhez 6 dkg sót, tetszés szerint borsot, babérlevelet, 1 nagy hagymát adunk. 20 percet forraljuk, kihűtjük, a hagymát kivesszük, literenként 40 dkg ecetet adunk hozzá, a berakott zöldségre magasan felöntjükj, és egy réteg forrósított, de kihűtött olajat öntünk rá, jól lekötjük, és 30 percig gőzöljük.
Tök télire üvegben tartósítószer nélkül
Dolgozó Nő - 1973 júliusAz ép, friss tököt hámozzuk le, gyaluljuk meg, s anélkül, hogy megsóznánk, rakjuk üvegekbe. Forraljunk gyengén ecetes, cukros vizet, s amikor teljesen kihűlt, töltsük tele az üvegeket. Kötözzük le, gőzöljük 30 - 40 percig, az üvegeket másnapig hagyjuk vízben. Használatkor öntsük el a levét.
Vörösáfonyabefőtt
Dolgozó NőVitaminban gazdag, igen ízletes és tápláló. Jól használható hideg húsok, de különösen vadhús mellé.Ugyanúgy tesszük el, mint a feketeáfonyát. Párolási ideje azonban 25 perc.
Nyersen eltett paradicsom (tartósítószer nélkül)
Dolgozó Nő - 1973 júlisAz érett, friss paradicsomot törjük át szitán vagy daráljuk át passzírozó gépen, töltsük üvegekbe, kössük le légmentesen, gőzöljük ki. Csak akkor szedjük ki az üvegeket a vízből, ha teljesen kihűlt.
Kürtöskalács sütőben - félsiker
Már rég mondogatom, hogy ki kellene próbálni a házi kürtöskalácsot. Most eljött az ideje, összegyűjtöttem 6 sörös dobozt, nekiestem és elkészítettem. Sajnos egyáltalán nem úgy sikerült, mint ahogy azt én elképzeltem. Idegenkedtem az olajban sütéstől, ezért a sütős változatot választottam de a tészta korántsem lett az a foszlós, puha, amilyennek lennie kellett volna. Inkább száraz lett.
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt,
- 1 tojás,
- 1 kk só,
- 1 kk száraz élesztő,
- 3 púpos evőkanál cukor,
- 2,5 dl 1,5%-os tej.
- A kenéshez:
- olaj.
A lisztet a keverőtálba tettem, hozzáadtam a száraz alapanyagokat. A tojást felvertem, hozzáadtam 1 dl langyos tejet és a liszthez adtam. Majd a többi langyos tejjel tésztát gyúrtam. Meleg helyen letakarva 1 órát kelesztettem. Utána lisztezett deszkán kicsit átgyúrtam és 0,5 cm vastagra nyújtottam és 1 ujjnyi széles csíkokat vágtam belőle.
A sörös dobozokat fóliával bevontam, megkentem olajjal, rátekertem a csíkokra vágott tésztát, elegyengettem (amennyire tudtam), a tésztát ismét megkentem olajjal, beleforgattam cukorba és sütőpapírral kibélelt tepsibe tettem. Nekem 4 sörös doboz fért el egyszerre első sütésre, másodikra maradt kettő.
Előmelegített sütőben, a grillt is bekapcsolva, időnként forgatva a kürtös kalácsokat, megsütöttem.
Nem mondom, hogy nem lett ehető, de nem olyan lett, mint amilyent vártam. Nem tudom hol a hiba, de így, ahogy én készítettem, nem jó, mert megszáradt.
Nem mondom, hogy nem lett ehető, de nem olyan lett, mint amilyent vártam. Nem tudom hol a hiba, de így, ahogy én készítettem, nem jó, mert megszáradt.
Mákos zserbó
Szerintem a zserbó amolyan kötelező klasszikus sütemény, olyannak képzelem el, mint a húslevest a levesek között. Ennek ellenére én mostanig húztam, halasztottam az elkészítését. Barbinál megláttam a mákos változatot és el is készítettem, kis változtatással.
Hozzávalók:
- 380 g liszt
- 1 egész tojás
- 1 tojás sárgája
- 50 g cukor
- 200 g 70%-os Rama margarin
- 1 dl 1,5%-os tej
- 10 g száraz élesztő
- 1 csipetnyi sütőpor
- 1 csipet só
- 160 g darált mák
- 12 dkg porcukor
- 1 üveg házi ribizlilekvár
- 50 g 70%-os Rama margarin
- 100 g cukor
- 2 evőkanál holland cukrozatlan kakaópor
- 2 evőkanál víz
A lisztet a dagasztótálba szitáltam, hozzáadtam a szárított élesztőt, a sütőport, a sót, a cukrot és jól összekevertem. Belevágtam a margarint és azt is jól elkevertem. A langyos tejben felvertem a tojást és a tojássárgát, majd a liszthez adtam és jól összedolgoztam. Nekem még kellett hozzá liszt ahhoz, hogy jól nyújtható tésztát kapjak, így adtam még hozzá.
A tésztát 3 egyenlő részre
osztottam, de most lemértem, hogy tényleg egyenlő legyen. A tepsit sütőpapírral kibéleltem és 3 db 25x30-as lapot nyújtottam. A mákot ledaráltam és összekevertem a cukorral. A sodrófára
segítségével az első lapot a tepsibe tettem, majd megkentem ribizlilekvárral, majd megszórtam darált, cukrozott mákkal. Ráhelyeztem a második lapot és azt is megkentem ribizlilekvárral és megszórtam cukrozott mákkal. A harmadik lapot kicsit
nagyobbra nyújtottam, ráhelyeztem a többire és körbe ráhajtottam a széleit.
Szobahőmérsékleten letakarva egy órát kelesztettem. Sütés előtt a felső lapot megszurkáltam villával. Előmelegített sütőben egyenletes világospirosra sütöttem.
Szobahőmérsékleten letakarva egy órát kelesztettem. Sütés előtt a felső lapot megszurkáltam villával. Előmelegített sütőben egyenletes világospirosra sütöttem.
Vízgőz felett összeolvasztottam a margarint, a cukrot, a kakaót és a vizet, majd a kihűlt sütemény tetejére kentem. 24 órára hűtőbe tettem. Barbi a forróvízbe mártott késsel való szeletelést ajánlotta, de nekem a 24 óra hűtés után a száraz késsel való vágás kitűnően sikerült.
Lucskos káposzta
Hozzávalók a leveshez:
- 1 fej fehér káposzta,
- 50 dkg füstölt sonka (de lehet több is),
- 1 nagy fej hagyma,
- só,
- csombor,
- 250 ml házi paradicsomlé.
Hozzávalók a rántáshoz:
- 1 kk olaj
- 1 ek liszt.
A sonkát megmostam, darabokra vágtam és elegendő vízben feltettem főni. Amikor már félig puha volt a hús, hozzáadtam a vékony csíkokra vágott káposztát, a hagymát, a csombor és az egészet puhára főztem. A sóval vigyázni kell, mert a sonka már eleve sós, így csak keveset adtam hozzá.
Egy evőkanál lisztet és egy kávéskanál olajat összekevertem és kicsit megpirítottam, majd felöntöttem 250 ml paradicsomlevet és egy keveset a levesből, hagytam felforrni, majd az egészet a leveshez adtam és összefőztem. Aki szereti, készíthet több rántást is, de én nem szeretem az olyan levest, amiben megáll a kanál. Mivel a paradicsomlé savanyú, így én nem használtam ecetet.
Tálaláskor tejfölt kínálunk hozzá.
Paradicsomos húsgombóc krumplipürével
A poradicsommártás-hús-krumpli nálunk mindig nyerő volt, de ebben a formában sosem fogyasztottuk. Inkább a sóba főtt volt a menü vagy a paradicsommártás tojással és sült kolbásszal. Most viszont Csipike közzé tett egy receptet és felcsillant a szemem. Kicsit másképp készítettem el, de nagyon finom lett.
Hozzávalók a gombóchoz:
A lisztet kevés olajjal kicsit megpirítottam, vigyázva, hogy ne égjen oda. Utána felöntöttem házi paradicsomlével úgy, hogy csomómentes legyen és lassú tűzön kifőztem. Kevés cukrot adtam hozzá, hogy ne legyen annyira erős a paradicsom íze. Beletettem a gombócokat és kicsit összefőztem, hogy összeérjenek az ízek. Krumplipürével tálaltam. Egy kis tejfölt is lehet adni hozzá.
Hozzávalók a gombóchoz:
- 50 dkg darált hús,
- 2 cikk fokhagyma,
- 1 tojás,
- 2 ek búzadara,
- só,
- bors.
- 2 ek liszt,
- só,
- kevés olaj,
- 1/2 liter házi paradicsomlé,
- majoránna,
- kevés cukor ízlés szerint.
A lisztet kevés olajjal kicsit megpirítottam, vigyázva, hogy ne égjen oda. Utána felöntöttem házi paradicsomlével úgy, hogy csomómentes legyen és lassú tűzön kifőztem. Kevés cukrot adtam hozzá, hogy ne legyen annyira erős a paradicsom íze. Beletettem a gombócokat és kicsit összefőztem, hogy összeérjenek az ízek. Krumplipürével tálaltam. Egy kis tejfölt is lehet adni hozzá.
Vinetasaláta (padlizsánsaláta) télire
Dolgozó Nő - 1982 augusztusA sütőben vagy a kályhatetőn megsütünk 2 - 2 kg vinetát (padlizsánt), húsos zöldpaprikát és piros paradicsompaprikát. A vinetát (padlizsánt) meghámozzuk, műanyag vagy fakéssel apró kockákra vágjuk. A paprikákról lehúzzuk a barna héját, csumájukat kiszedjük. Három dl forró olajban, miután megsóztuk, állandóan kevergetve addig pároljuk a vinetát (padlizsánt) és a paprikákat, míg a leve el nem párolog. Üvegekbe töltjük, lekötjük, és másnapig száraz gőzbe tesszük. Télen kitűnő saláta halhoz, pecsenyéhez, szárnyashoz, és keménytojás-karikákkal díszítve különlegesen finom előétel is.
martinelli. Üzemeltető: Blogger.